ODTÜ DAS NEDİR?

Okulların başlamasıyla çalışma hayatı yeni bir dinamizm kazanmakta, ve herkesin meşguliyeti artmaktadır. Üniversitelerde sınavlar, dersler, ödevler, projeler derken, öğrencilerin seminerlere katılması güçleşmektedir. Öğretim üyelerinin de benzer nedenlerden hem seminer vermeleri, hem de seminerlere katılımları zorlaşmaktadır. Halbuki üniversitede yeni alanlar hayat bulurken bazen alan dışından bir katılımcı bambaşka görüş açısıyla önemli katkılar verebilir. “Bu alanda derinleşmeliyim” duygusu gelişir...

Çok çeşitli etkileşimlerin gelişeceği, yaşadıkça öğrenmenin zevkinin hissedileceği bir ortam sunuyor ODTÜ. Yıllardır Halk Konferansları düzenleyen ODTÜ, DAS'la herkesin ilgi duyacağı konuları bir araya getirmektedir. Farklı alanlardan katılımcıların deneyimli hocalarla birlikte bilgilerinin güncellenmesi, disiplinler arası ilişkilerin artırılması ve çok yönlü gelişmeye katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

ODTÜ Dönem Arası Seminerlerinin altıncısı bu sene 5-7 Şubat 2018 tarihlerinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi B Blok salonlarında gerçekleştirilecek... ODTÜ DAS sempozyumlardaki ana konu etrafında öbeklenmiş alt konu yapılanmasından farklı olarak çok çeşitli alanları kapsıyor. 11:00-16:30 saatleri arasında 3 günde 64 oturumda değişik konular uzmanlarınca sunulacaktır.

Program

Tüm programı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 • 5 ŞUBAT PAZARTESİ
  1. Gün
 • 6 ŞUBAT SALI
  2. Gün
 • 7 ŞUBAT ÇARŞAMBA
  3. Gün
 • Salon 1
 • Salon 2
 • Salon 3
 • Salon 4

 • Salon 5
 • Salon 6
 • SEM
 • SERGİ
11:00 - 12:00 Yrd. Doç. Dr. Ozanser UĞURLU
Haydi Geri Kazan Enerjini

Tükenmişlik modern yaşamlarımızda hepimizin en büyük sorunlarından bir tanesi. Her geçen gün hayat insanı her açıdan daha fazla zorlarken; enerjimizi korumak ve onu yükseltmek gittikçe karmaşıklaşıyor. Üstelik zorlu yaşam koşullarının çaresizlik hissine dönüşmesi ile psikolojik yorgunluk zihinlerimizde sonsuz sınırsız bir yenilmişlik duygusuna dönüşerek işleri iyice içinden çıkılmaz kılabiliyor. Tek kurtuluşun alıp başına gitmek olduğunu sandığımız çıkışlar ararken, modern yaşamlarımıza hiç uymayan kaçışların hayallerini kurar hale geldik. Ozanser Uğurlu, Haydi Geri Kazan Enerjini seminerinde sürekli hayatta kalma modunda yaşadığımız hayatların nasıl tükenmişliğe sürüklendiğini gösteriyor. Hayatımızı adeta cehenneme çeviren enerji sıkışmalarını nasıl açacağımızı basit ve uygulanabilir öneriler ışığında açıklıyor. İnsanın hayatında tek bir yön olduğunu, hepimizin özünde ilerlemek için hareket ettiğimizi ve tükenmişlikten kurtulup ileriye doğru hamle yapmanın hiçte o kadar zor olmadığını keyifli ve eğlenceli üslubu ile anlatıyor.

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Bayram TEKİN
Çarpışan Kara Deliklerin Sesi

Kara Delik çiftlerinin ve nötron yıldızı çiftlerinin çarpışmasından oluşan gravitasyon dalgalarını anlatacağım. Bu dalgaların gözlemi 2017 yılında verilen Fizik Nobel Ödülünü aldı.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Prof. Dr. Ali DEMİRSOY
Telomerin Öyküsü -1-

Telomerin ömür uzunluğunu saptayan etkisi ve kanserle ilişkisi; evrimsel olarak ortaya çıkışı

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Ali DEMİRSOY
Telomerin Öyküsü -2-

Telomerin ömür uzunluğunu saptayan etkisi ve kanserle ilişkisi; evrimsel olarak ortaya çıkışı

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Dr. Göknur KAPLAN AKILLI
Oyunlaştırabildiklerimizden misiniz?

Bu seminerin amacı: “Günlük ve iş hayatındaki rutin işlerin gerçekleştirilmesi ve sürekliliği için bireylerin motivasyon ve isteklerini oyun öğeleri kullanarak nasıl artırabiliriz?” sorusunun cevaplarını uygulamalı olarak paylaşmaktır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Hasan YURTOĞLU
Oyunmatik

İlköğretim ve ortaöğretim müfredatında yer alan bazı konuların oyunlarla öğrenimine ve öğretimine yönelik bir seminer.

15:30 - 16:30 Doç. Dr. Tülin OTBİÇER ACAR
Bir Araştırmayı Yazma ve Soru Sorma Sanatı

İnsanın merakla başlayan soru sorma ve araştırma eylemi, bilinçli bir seçim olduğunda acaba nelere dikkat etmeliyiz. Bir araştırma sürecinde makale veya tez yazarken ya da bir ölçek veya bir anket hazırlarken neleri göz ardı ediyoruz? Bir ölçme aracı hazırlarken doğru soruları sorabiliyor muyuz? Doğru tasarlanmış bir araştırma ve doğru soruların sorulduğu ölçme araçları mümkün müdür? Acaba sorduğumuz soruların niteliği, verdiğimiz cevaplardan çok daha önemli midir? Peki neden? Örneklerle açıklayalım, hep beraber düşünelim.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Doç. Dr. Emel AKÖZER
Modern Bilim Eğitimine Bilim Dışı Müdahaleler ve Akademik Özgürlük

John Dewey, ilk kez 1902’de Educational Review dergisinde yayımlanan "Akademik Özgürlük" başlıklı yazısına, "sözün gerçek anlamında üniversite" ile, nasıl adlandırılırlarsa adlandırılsınlar, başlıca işleri değişmez bir fikirler ve olgular kümesini zihinlere yerleştirmek olan öğretim organlarını birbirinden ayırmak gerektiğini vurgulayarak başlar. Dewey'nin (1902) vurguladığı gibi, modern üniversitenin hakikate ve akademik özgürlüğe yaklaşımı ile amaçları belirli bir grubun şeylere ya da olaylara bakış tarzının ya da inançlarının sürekliliğini sağlamak ve bir disiplin kazandırmaktan çok "mürit" yetiştirmek olan kurumların yaklaşımları farklıdır. Günümüzde ortaöğretim düzeyinde modern bilim eğitimine bilim dışı müdahalelerin hedefi, örneğin tek başına evrim kuramı gibi gözükebilmektedir. Oysa özellikle 1950'lerde ve 1960'larda ABD'de üniversitelerdeki girişimlerle başlayan müfredat reformuna karşı girişilmiş pek çok müdahale örneği, asıl hedefin modern bilimin ve modern üniversitenin doğuşuna eşlik eden "hakikat" kavramı ve "hakikat arayışı" olduğunu ortaya koymaktadır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Yrd. Doç. Dr. Serap EMİL
İyi Üniversitesi Hocası Kimdir?

Bu seminer, üniversitede iyi öğretmenin özelliklerini anlamaya yönelik çalışmanın sonuçlarını tartışacaktır. Aynı zamanda bu konuda katılımcıların deneyimlerini paylaşabileceği interaktif bir oturum olacaktır.

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Erdinç ÇAKIROĞLU
15:30 - 16:30 Dr. Göknur KAPLAN AKILLI
Eğitimde Yeni (!) Bir Yaklaşım: STEM Eğitimi

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz STEM Yaklaşımına açıklayıcı ve kritik bir bakış sunulması amaçlanmaktadır.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Nesrin HASIRCI
Laboratuvarda Organ Yapmaya Ne Kadar Yakınız?

Hasar gören doku ve organlarımızı, ya ilaçlarla tedavi ederiz veya başka kaynaklardan alınan doku ve organlar ile değiştiririz. Donör bulmanın çok zor olduğunu göz önünde bulundursak, hastalarımıza nasıl bir çare önerebiliriz? Bu sorunun diğer bir şekli şöyledir: 'Acaba laboratuvarda hücreleri ekleyerek organ yapabilir miyiz?'

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 16:30 Dr. Menekşe ERMİŞ
Bir Mikroçiple Kanseri Saptamak: Prenses ve Bezelye Tanesi Hikayesi

Prenses ve bezelye tanesi masalında kraliçe, sarayın kapısına dayanmış ve prenses olduğunu söyleyen kızın sahiden prenses olduğunu anlamak için kendince bir deney yapar. Yere bir bezelye tanesi koyar. Bezelye tanesinin üstüne yirmi kat döşek ve yirmi kat yatak serer. Ancak prenses 40 katın altındaki bezelye tanesinin verdiği rahatsızlıktan dolayı bütün gece uyuyamaz ve hakikat ortaya çıkar. İşte bir grup hücrenin hangilerinin kanserli, hangilerinin ise sağlıklı olduğunu anlayabilmek için biz de kraliçenin deneyinin bir benzerini yaptık. Hücreleri çivili yatak misali mikro sütunlarla kaplı yüzeye koyduğumuzda, kanser hücrelerinin masaldaki prenses gibi yüzeyi hissedip çekirdeklerinin şekil değişikliğine uğradığını, sağlıklı hücrelerin ise yüzeyden bu şekilde etkilenmediğini saptadık.

Dr. Selcen ALAGÖZ
Doku Mühendisliğinde Hızlı Prototipleme Kullanımı

Disiplinlerarası bir alan olan doku mühendisliğinin amacı, dünyada milyonlarca hastaya yönelik hasarlarda, doku kalitesini iyileştirmek, yeniden sağlamak ya da arttırmaktır. Doku mühendisliği, klinik seviyede hastalıklı ya da hasarlı bölgeyi onarmak için, çeşitli yaklaşımlar kullanarak bu bölgenin yapısına uygun biyomalzemelerden, yapay iskele oluşturmak ve gerekli hücreleri, sinyal moleküllerini ve büyüme faktörlerini bu iskeleye yükleyip, laboratuvar ortamında olgunlaştırdıktan sonra vücuda yerleştirerek hasarlı bölgeyi tedavi etmeyi amaçlar. İleri bir üretim yöntemi olan hızlı prototipleme ile hastaya özel, üç boyutlu iskeleler üretmeyi mümkün kılar. Bunun için hastanın hasarlı bölgesinden, bilgisayar tomografi (CT) veya manyetik resonans görüntüleme (MRI) ile veriler elde edilir. Daha sonra hızlı prototipleme cihazına aktarılan bu veriler, aşağıdan yukarıya doğru, katman katman üretilir ve üç boyutlu hücre taşıyıcılar elde edilir. Böylece hasarlı bölgeye yapısal olarak kusursuz bir şekilde uyum gösteren taşıyıcılar elde edilmiş olur.

Dr. Ezgi ANTMEN
Uygun Bir İmplant Nasıl Olmalı?

İnsan vücudundaki doku ve organlar kaza veya hastalık sonucu zarar görebilir veya işlevini kaybedebilirler. Bu durumdaki kişilere, kendilerinden, bir donörden ya da hayvandan alınan dokular nakledilebilir ancak dokunun hastadan alınması vücutta yeni yara oluşumuna, başkasından alınması uyum sorununa, hayvandan alınması ise uyuşmazlık ve enfeksiyon riskine yol açabilir. Türkiye'de ise doku bağışı yetersizdir. Başka bir seçenek olarak “implantlar”, zarar görmüş ya da yetersiz işlev gören doku ve organlara destek olmak veya bunların işlevlerini tamamen üstlenmek üzere tasarlanır, üretilir ve uygulanırlar. Biyomalzeme araştırmacıları, doku mühendisliğini kullanarak ürettikleri implantları vücutta zamanla eriyerek çevresindeki diğer hücrelerle bütünleşmesini sağlayabilirler. Yapay organlar ya da implantlar olarak bilinen biyomalzemeler seramik, metal, plastik ve doğal maddelerden yapılırlar. Kalp kapakçığı, kontak lens, kalça protezi gibi pek çok farklı özellikteki ürün biyomalzemelerden yapılır. Bir implant vücuda yerleştirildiğinde dokuyla etkileşimi büyük önem taşır. Etkileşim moleküler düzeyden daha makroya doğru çeşitli düzeylerde olur. Bu etkileşim sırasında biyomalzeme yüzeyinin fiziksel ve kimyasal özellikleri büyük önem taşır. Doku mühendisliği sayesinde implantların yüzeylerine hangi hücrelerle temas edeceklerse onların tutunma ve diğer işlevlerini artıracak birer özel tasarım yapma olanağı sağlanabilir.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Dr. Fzt. Özlem ÖNER ÇOŞKUN
Ağrısız Omurga İçin Doğru Postür

Doğru postür nedir? Postür bozukluklarının bel-boyun-sırt ağrıları ile ilişkisi, koruyucu ergonomik yaklaşımlar.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Doç. Dr. Can BİLGİN
Evcil Köpeğin Evrimsel Tarihi

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Meryem BEKLİOĞLU
İnsanın Neden Olduğu Ekolojik Krizler: Çözüm Var mı?

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Ahmet TÜRER
Deprem Öncesinde ve Hemen Sonrasında Binamız Hakkında Merak Ettiklerimiz ve Yeni Teknolojik Çözümler

Bu seminerde, deprem öncesi binaların hızlı değerlendirme yöntemleri ve internet üzerinden kullanılabilen ücretsiz bina değerlendirme yazılımları ile deprem olduktan hemen sonra binanızın yapısal durumunu tespit etmeye yönelik Odtükent'de geliştirilmiş bir Yapısal Sağlık İzleme (YSİ) sistemi çalışması hakkında bilgi verilecektir.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Prof. Dr. Tayfur ÖZTÜRK
Enerji Depolama

Yenilenebilir enerjinin özellikle güneş ve rüzgar enerjinin toplam enerjideki payı çok hızlı bir artış göstermektedir. Ancak bu enerjinin kesintili niteliği depolamayı zorunlu kılmaktadır. Yenilenebilir enerjide arzu edilen artış ancak depolamanın çözüme kavuşturulduğu oranda mümkün gözükmektedir. Depolama, ulusal şebekede üretim tarafında olabileceği gibi dağıtımda ve hatta tüketimde -örneğin konutlarda bataryalarda - yapılabilmektedir. Sonuncu yaklaşım özellikle dağıtık enerji sistemlerine geçiş açısından önemlidir. Seminerde enerji depolama hem elektrik şebekesi hem de gaz şebekesinde genel hatları ile değerlendirilmekte ve depolamada kullanılabilecek farklı yöntemler üzerinde durulmaktadır.

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Serkan ÖZGEN
Havacılıkta Jet Çağının Başlangıcı

Jet motorlarının çalışma prensibi, ilk jet motorları ve ilk jet uçakları, 2. Dünya Savaşında jet motorlu uçaklar, Soğuk Savaş döneminin başında jet uçakları, teknolojik zorluklar ve çözümler, sivil havacılıkta jet çağının başlangıcı ve Türkiye’de jet çağının başlangıcı konularını içermektedir.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Dr. Mustafa KAVİCİ
STEM Eğitiminde Origami

Origami alanının STEM eğitimine nasıl entegre edilebildiği üzerinde durulacak ve bu konuda uygulamalar yapılacaktır.

10:45 Bülent Gözcelioğlu Fotoğraf Sergisi Açılışı
Antarktika, Afrika, Patagonya ve Türkiye Sualtında 50 Fotograf


Yaşadığımız Dünya’da Yaban Hayat
Antaktika-Afrika-Patagonya-Türkiye Denizleri

Fotoğraf Sergisi ve Söyleşi
Dr. Bülent Gözcelioğlu


Antarktika. Dünyanın en soğuk, en uzak, en rüzgârlı, canlılar için koşulların en zorlu olduğu kıta. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20°C, kış aylarında ise -50°C ile -60°C arasında. Yeryüzünde ölçülen en düşük sıcaklık olan -93,2°C de yine Antarktika’da. Antarktika’daki buzlar, kara parçasının yaklaşık %99’unu kaplıyor. Bu buzlar aynı zamanda dünyandaki toplam buzların %90'nını oluşturuyor. Böyle bir ortamda bazı canlılar burada rahatlıkla yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Patagonya. Güney Amerika’nın en güney bölgesini kaplayan geniş bir doğa parçası. Antarktika gidiş yolunun tam üzerinde. Ateş Toprakları Mili Parkı, Horn Burnu, Beagle Kanalı, Macellan Boğazı gibi etkileyiciyi doğa parçalarını içine alır ve sıra dışı bir biyoçeşitliliğe sahiptir.

Afrika. 50.000’den fazla bitki, 1000’den fazla memeli ve 1500’den fazla kuş türünün yaşadığı Afrika’da çöllerden yağmur ormanlarına, savanalardan sulak alanlara ve resiflere kadar çok farklı tipte ekosistemler var. BU ekosistemler birçok canlı için uygun yaşam ortamı sağlıyor. Ancak Afrika’daki biyoçeşitlilik tehdit altında. 1900’lerin başında kurulmaya başlanan 3.000 kadar korunan alan var. Bugün yaşayan birçok canlı bu alanlarda yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Türkiye denizleri. Ülkemiz denizleri barındırdıkları zengin canlı çeşitliliğiyle ilginç bir görünüme sahip. Bu zenginliğin nedeni, denizlerimizin farklı jeolojik, ekolojik ve iklimsel özellikler göstermesi. Güneyde sıcak ve tuzlu sularıyla Akdeniz, kuzeyde soğuk ve az tuzlu sularıyla Karadeniz ve her iki deniz arasında bağlantıyı sağlayan, her iki denizin de özelliklerini taşıyan Marmara ve Ege denizleri… İklimsel ve jeolojik nedenlerden dolayı Akdeniz’de sıcak ve tuzlu suları seven canlılar yaşarken, Karadeniz’de soğuk ve az tuzlu suları seven canlılar yaşar. Bunun yanı sıra hem Atlantik Okyanusu’ndan hem de Kızıldeniz’den Akdeniz’e sürekli olarak yeni türler girer. Kızıldeniz’den girişler son zamanlarda o kadar arttı ki, Doğu Akdeniz’de görülen balık türlerinin çoğunluğunu Kızıldeniz göçmenleri oluşturuyor. Tüm bunlar, ülkemizdeki denizlerin farklı türlerde canlı barındırmasının nedenleridir.

Antarktika’nın, Patagonya’nın, Afrika’nın yaban hayatı ile Türkiye denizlerindeki sualtı yaşamını merak ediyorsanız bu fotoğraf sergisine gelebilirsiniz.

 • Salon 1
 • Salon 2
 • Salon 3
 • Salon 4

 • Salon 5
 • Salon 6
 • SEM
 • SERGİ
11:00 - 12:00 Prof. Dr. Fatoş YARMAN VURAL
İnsan Beyni: Evrenin En Karmaşık Sistemi

Bu konuşmada insan beyninin yapısı anatomik ya da nörolojik açıdan değil de bir sistem olarak ele alınacaktır. İnsan beyninin sistem modelleri açıklanacaktır

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Soner YILDIRIM
Yurtta Code, Cihanda Code

Dünyada Kodlama hareketi ile öne çıkan erken yaşta kodlama politikalarına ve STEM etkinliklerine ilişkin pedagojik bir yaklaşım.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Prof. Dr. E. Rüya ÖZMEN
Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar: Tanımlanması, Çeşitleri ve Tanılanması

Öğrenme güçlüğü terimi 1963 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Samuel Kirk tarafından ilk kullanıldığından bu yana öğrenme güçlüğü, hem tanımlanması hem de tanılanması açısından yetersizlik grupları içinde en tartışmalı grup olmuştur. Ülkemizde de yanlış tanılamadan dolayı birçok çocuk öğrenme güçlüğü olarak etiketlenmekte, bir grup çocuk ise öğrenme güçlüğü olduğu halde tanılanamamakta ve bu çocuklara özel eğitim hizmeti gitmemektedir. Bu sunuda öğrenme güçlüğü olan çocukların bir özel eğitim kategorisi olarak tanımı, çeşitleri, tanılanmasında dikkat edilecek noktalar açıklanacaktır.

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Gölge SEFEROĞLU
En Son Kim Size Değişmeniz Gerektiğini Söyledi?

Eğitimde ve hayatta başarının anahtarı kimde? Değişmek ve öğrenmek ne zaman mümkün?

11:00 - 12:00 Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI
Yeni Dünya Düzeni mi Yoksa Eski Dünya Düzenine Devam mı?

Dünya Düzeni tartışmaları günümüzde tekrar en fazla tartışılan konulardan biri olmuştur. Burada asıl sorulması gereken soru, dünya tarihinin gördüğü ve 1945 ten beri süregelen en ''yıkıcı ve küresel boyutları olan'' bir olayın ne kadar daha devam edip etmeyeceğidir. Türkiye'nin ''Dünya Beşten Büyük Büyüktür'' söyleminin içerideki ve dışarıdaki tartışmalara katkısı nedir ve ne olmalıdır? Bir başka ifade ile Henry Kissinger'ın Dünya Düzenleri isimli kitabının zamanlaması neden önemlidir? Bu ve benzeri sorulara yanıt bulmak için, bir tarihsel süreç olarak Dünya Düzeni nedir tartışmalarına bir giriş yapılacaktır.

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Aydan BALAMİR
Eksilen Modern: Gökçek Döneminin Bilançosu

Başkentin modern mimarlık mirasını yok etmeye yönelik sistemli girişimler. Gerçekleşen ve planlanan yıkımlar karşısında meslek örgütlerinin kolektif tepkisi.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Deniz ZEYREK
OHAL Ortamında Gazetecilik

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Metin DURGUT
Sistem Tökezlemesi

Gerçek hayatın karmaşık sistemleri problem tanımı ve çözümüne güçlü sınırlar koyar. Geleneksel lineer mantığın yetersiz kaldığı sistem tökezlemeleri, yaşadığımız ortamların artan karmaşıklığı karşısında zorlanan entellektüel kavrayışımızı gözden geçirmemizi söylemektedir. Karmaşık sistem yapısını çözümleme ve daha önemlisi uygun yaklaşımları ve müdahale olanaklarını tartışma "tökezlemenin aslında bir sistem durumu, bir opsiyon" olduğunu kabul ederek başlar. Bu opsiyonu harekete geçiren başlangıç şartları arasında tercihlerimiz önemli bir yer alırken, kontrol edilmesi zor gelişmeleri karmaşık sistemin zuhur özellikleri belirler.

11:00 - 12:00 Prof. Dr. Ali Murat GÜLER
Küçük Nötrinonun Gizemli Dünyası

Nötrino atomaltı parçacıklar içinde en gizemli olanı. Yaklaşık 100 yıldır deneysel ve kuramsal alandaki çalışmalar, nötrinoyu tanımamıza yardımcı oldu fakat onun hakkında bilmediğimiz halen çok şey var. Milyarlarca yıldır evreni yoğun bir şekilde dolduran bu küçük parçacığın sırrını çözmeye yönelik çalışmalar bu konuşmada anlatılacak.

12:30 - 13:30 Yrd. Doç. Dr. Şerife SEVİŞ
21. Yüzyılda Araştırmacı Olmak

Teknolojinin hayatımıza tamamıyla dahil olduğu ve hatta telefonsuz, internetsiz ve diğer teknolojik araçlarımız olmadan nasıl yaşadığımızı unuttuğumuz günümüzde "araştırmacı" profilinin nasıl göründüğünü tartışacak ve teknolojik araçlarla araştırmalarımızın nasıl şekillendiğinin örneklerini göreceğiz.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Dr. Vedat TANRIVERDİ
Adem'den Newton'a İnsanlığın Bilim Macerası -1-

İnsanlığın başlangıcından itibaren bilime önemli katkı sağlayan medeniyetlerin ve bilim insanlarının kısa bir özeti

15:30 - 16:30 Vedat TANRIVERDİ
Adem'den Newton'a İnsanlığın Bilim Macerası -2-

İnsanlığın başlangıcından itibaren bilime önemli katkı sağlayan medeniyetlerin ve bilim insanlarının kısa bir özeti

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Çiğdem ÜLKER
Zaman Yolculuğuna Bir Gemi

Felsefenin bilimin ve edebiyatın ortak ilgi alanı olagelmiş "zaman" kavramının yazar ve okur için anlamı. "zaman" kavramının tarihle olan içiçeliği ve zamanı anlamanın onu kavramanın ve değerlendirmenin bir aracı olarak edebiyat. Zamanın tanığı olan "kent"lerde yazarın eseriyle gerçek tarihi okuyabilmek "edebiyatı "zaman yolculuğuna bir gemi" olarak değerlendirmek

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Önder ŞENYAPILI
14:00 - 15:00 İbrahim DEMİREL
Sinemamızın Yüzleri -1-

Türk sinemasının aktör, yönetmen, yapımcı ve eleştirmenlerinin fotoğrafları eşliğinde haklarında bilgilendirme.

15:30 - 16:30 Önder ŞENYAPILI
15:30 - 16:30 İbrahim DEMİREL
Sinemamızın Yüzleri -2-

Türk sinemasının aktör, yönetmen, yapımcı ve eleştirmenlerinin fotoğrafları eşliğinde haklarında bilgilendirme.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Ayşe Gül GÖZEN
Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri

Yetişkin insan bedenimizin tartı üzerindeki ağırlığının 1 ila 1.5 kilosu mide-bağırsak yollarımızda bizlerle ortak yaşayan mikroorganizmalardan kaynaklanır. Bu ortak yaşamsal mikroorganizmaların toplamda oluşturduğu yapıya insan mikrobiyomu diyoruz. Mikrobiyomumuz merkezi ve tali sinir sistemlerimiz ile bağışıklık sistemimizi düşünebileceğimizin çok ötesinde kontrol eder. Antibiyotiklerle ve hastalıklarla yapısı değişen mikrobiyotamız bizi "artık kendimi tanıyamıyorum" dedirtecek hale rahatlıkla getirir. Vücudumuzda kendi hücrelerimizin 10 katından fazla mikroorganizma yaşıyor. İçimizdeki bu ses bize neler diyor, bir bakalım.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Akın Kağan AKÇALI
Zihinler FORA “Zihin Haritaları ile Öğrenmeyi Öğrenelim”

Zihin Haritaları ile kalıcı, eğlenceli ve kendi kendine öğrenmeyi öğrenelim.

15:30 - 16:30 Doç. Dr. Özgehan ŞENYUVA
Türkiye-Avrupa: Futbol Münasebetleri

Bu sunuşta, Türkiye ile Avrupa arasında devam eden ve çoğu zaman sorunlarla karşılaşılan ilişkilerin farklı bir boyutu olan Futbol incelenecektir. Türkiye, Avrupa futbol dünyasının önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak bu aidiyet, Türkiye'nin kendi siyasi ve kültürel tartışmalarından bağımsız değildir. Türkiye'nin Avrupa'da UEFA'ya üye olması ve 2000'li yıllarda değişen Avrupa söylemi iki örnek vaka olarak incelenecektir.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Doç. Dr. Y. Eren KALAY
Malzemelerin Sihirli Dünyası

Malzemeler günlük hayatımızda heryerdeler. Cep telefonlarından, bilgisayarlara; ulaşım araçlarından binalara kadar malzemeler denizi ile çevriliyiz. Seminer kapsamında bu malzemelerin temel özellikleri (kimyasal, fiziksel, elektriksel, manyetik, mekanik vb.) ile kullanım alanları arasındaki ilişkiler ilginç örneklerle sunulacak, atomik ve nanoboyuttaki yapısal değişiklerin yeni malzemelerin geliştirilmesindeki önemi vurgulanacaktır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Prof. Dr. Şakir ERKOÇ
Nanobilim ve Nanoteknoloji: Tıpta Uygulama Örnekleri

Nanobilim ve nanoteknoloji çalışmalarının sonuçları doğrudan ve dolaylı olarak hayatımızın hemen her aşamasında ve günlük yaşamımızda kullanılabilir hale gelmiştir. Dolayısı ile bu sahada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler yatırımlarını ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini arttırarak devam etmektedirler. Bu konuşmada nanobilim ve nanoteknoloji’ye genel bir bakış yapılacak, özellikle tıpdaki uygulama örneklerinden bahsedilecektir.

15:30 - 16:30 Uzm. Sedat CANLI
Elektron Mikroskopları ve Nano-Dünya

Elektron Mikroskopları Nasıl Çalışır? Kullanım alanları nelerdir? Mikrokopların çeşitleri ve yetenekleri nelerdir? Mikroskopların gelişim sürecinde neler yaşanmıştır? Bu ve benzeri soruların cevaplarını mikroskop görselleri ile interaktif bir şekilde cevaplandıracağız. ODTÜ Merkez Laboratuvarındaki mikroskoba canlı bağlantı gerçekleştirip, analiz yapacağız.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Dr. Mustafa KAVİCİ
STEM Eğitiminde Kirigami

Kirigami alanının STEM eğitimine nasıl entegre edilebildiği üzerinde durulacak ve bu konuda uygulamalar yapılacaktır.

10:45 Bülent Gözcelioğlu Fotoğraf Sergisi Devam Ediyor
Antarktika, Afrika, Patagonya ve Türkiye Sualtında 50 Fotograf


Yaşadığımız Dünya’da Yaban Hayat
Antaktika-Afrika-Patagonya-Türkiye Denizleri

Fotoğraf Sergisi ve Söyleşi
Dr. Bülent Gözcelioğlu


Antarktika. Dünyanın en soğuk, en uzak, en rüzgârlı, canlılar için koşulların en zorlu olduğu kıta. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20°C, kış aylarında ise -50°C ile -60°C arasında. Yeryüzünde ölçülen en düşük sıcaklık olan -93,2°C de yine Antarktika’da. Antarktika’daki buzlar, kara parçasının yaklaşık %99’unu kaplıyor. Bu buzlar aynı zamanda dünyandaki toplam buzların %90'nını oluşturuyor. Böyle bir ortamda bazı canlılar burada rahatlıkla yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Patagonya. Güney Amerika’nın en güney bölgesini kaplayan geniş bir doğa parçası. Antarktika gidiş yolunun tam üzerinde. Ateş Toprakları Mili Parkı, Horn Burnu, Beagle Kanalı, Macellan Boğazı gibi etkileyiciyi doğa parçalarını içine alır ve sıra dışı bir biyoçeşitliliğe sahiptir.

Afrika. 50.000’den fazla bitki, 1000’den fazla memeli ve 1500’den fazla kuş türünün yaşadığı Afrika’da çöllerden yağmur ormanlarına, savanalardan sulak alanlara ve resiflere kadar çok farklı tipte ekosistemler var. BU ekosistemler birçok canlı için uygun yaşam ortamı sağlıyor. Ancak Afrika’daki biyoçeşitlilik tehdit altında. 1900’lerin başında kurulmaya başlanan 3.000 kadar korunan alan var. Bugün yaşayan birçok canlı bu alanlarda yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Türkiye denizleri. Ülkemiz denizleri barındırdıkları zengin canlı çeşitliliğiyle ilginç bir görünüme sahip. Bu zenginliğin nedeni, denizlerimizin farklı jeolojik, ekolojik ve iklimsel özellikler göstermesi. Güneyde sıcak ve tuzlu sularıyla Akdeniz, kuzeyde soğuk ve az tuzlu sularıyla Karadeniz ve her iki deniz arasında bağlantıyı sağlayan, her iki denizin de özelliklerini taşıyan Marmara ve Ege denizleri… İklimsel ve jeolojik nedenlerden dolayı Akdeniz’de sıcak ve tuzlu suları seven canlılar yaşarken, Karadeniz’de soğuk ve az tuzlu suları seven canlılar yaşar. Bunun yanı sıra hem Atlantik Okyanusu’ndan hem de Kızıldeniz’den Akdeniz’e sürekli olarak yeni türler girer. Kızıldeniz’den girişler son zamanlarda o kadar arttı ki, Doğu Akdeniz’de görülen balık türlerinin çoğunluğunu Kızıldeniz göçmenleri oluşturuyor. Tüm bunlar, ülkemizdeki denizlerin farklı türlerde canlı barındırmasının nedenleridir.

Antarktika’nın, Patagonya’nın, Afrika’nın yaban hayatı ile Türkiye denizlerindeki sualtı yaşamını merak ediyorsanız bu fotoğraf sergisine gelebilirsiniz.

 • Salon 1
 • Salon 2
 • Salon 3
 • Salon 4

 • Salon 5
 • Salon 6
 • SEM
 • SERGİ
11:00 - 12:00 Prof. Dr. Bilge DEMİRKÖZ
Ne Yapalım Uzayda Radyasyon Varsa?

Uzaydaki radyasyon, hem evreni oluşturan yapıtaşları hakkında bilgi verirken, diğer yandan uydularımızın elektronik bileşenlerine zarar verebiliyor. Konuşmamın ilk kısmında, uzaydaki kozmik ışınların bize evren hakkında ne tip bilgiler verdiğini, ikinci kısmında ise, bu radyasyona karşı uydu bileşenlerini uzaya gitmeden önce test etmek için geliştirdiğimiz bir projeyi anlatacağım.

12:30 - 13:30 Doç. Dr. Sinan Kaan YERLİ
Astro Geyik - 16

Temel bir kaç astronomi konusuna dokunduktan sonra güncel astronomi gündemi üstüne, gerektiğinde etkileşimli, sohbet havasında evrenin her köşesine erişeceğimiz bir saatlik gezinti.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Prof. Dr. Altan BAYKAL
Atarca'lardan (Pulsarlar) Neler Ögrenebiliriz?

Atarcalar Laboratuvar ortamından erişmemiz mümkün olmayan bilgiler içermektedir. Atarcalar uzerindeki arastirmalarin doga yi daha iyi anlamamıza yardimci olan yogun madde, yüksek manyetik alan özelliklerini ve ileride güneş sisteminde olasi seyahatlarda nasıl kullanabilecegi uzerinde konusacagim.

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Mahmut KUZUCUOĞLU
İletişim ve Şifreleme

Tarih boyunca insanlar için iletişim çok önemli olmuştur. Bu iletişim esnasında zaman zaman çeşitli şifrelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuşmada tarihte değişik zamanlarda kullanılan şifreleme metodları, tarihçesi ve örneklerinden bahsedilecektir.

11:00 - 12:00 Prof. Dr. Nebi Sümer
Mutluluk ve İlişkilerde Bağlanma

Kişilerin, sosyal grupların ve ülkelerin psikolojik iyilik hali ve mutluluk düzeyleri en önemli gelişmişlik ve sağlık göstergeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle, son yıllarda çok sayıda uluslararası kuruluş ülkelerin mutluluk düzeyini karşılaştırmalı olarak ölçen ve değerlendiren raporlar yayınlamaktadır. Bu konuşmada, önce bu raporların ne gösterdiğini özetleyeceğim ve mutluluğun ne oranda görece dışımızdaki faktörlerden (gelir, gelişmişlik düzeyi, kültür vb.) ne oranda içimizdeki faktörlerden (genetik, kişilik, mizaç vb.) kaynaklandığını tartışacağım. Daha sonra erken dönemden başlayarak, yaşam boyu kurulan güvenli bağlanmaya dayalı ilişkilerin olumlu duygular ve mutluluk üzerindeki etkilerini ele alacağım. Son olarak mutluluk ve bağlanma arasındaki ilişkide kültürel farklılıkların rolünü ve mutluluk için gerekli özkaynakların neler olabileceğini tartışıp, paylaşmaya çalışacağım.

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Kürşat ÇAĞILTAY
Sanayi 4.0 Dönüşümde Bilgeis.net

ODTÜ Bilgeİş Projesi Türkiye'nin en büyük çevrim içi, kitlesel, ücretsiz eğitim platformudur. Seminerde yaşam boyu öğrenme, sanayi 4.0 için önemi ve bilgeis.net projesinin rolü sunulacaktır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Dr. Göknur KAPLAN AKILLI
Yeni Teknolojilerle Gelen (D)evrim: Hayat 4.0 (Yeni Sürüm) -1-

Bu seminer internetin yaygınlaşması ve yeni ağ teknolojileriyle evrimleşmesi ile hayatımıza getirdiği yenilikler, değişiklikler ve dönüşümlere kritik bir bakış sağlamayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte seminerde ayrıca, katılımlcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı amaçlarla kullanabilecekleri uygulamalardan örnekler de gösterilecektir.

15:30 - 16:30 Dr. Göknur KAPLAN AKILLI
Yeni teknolojilerle gelen (D)evrim: Hayat 4.0 (Yeni Sürüm) -2-

Bu seminer internetin yaygınlaşması ve yeni ağ teknolojileriyle evrimleşmesi ile hayatımıza getirdiği yenilikler, değişiklikler ve dönüşümlere kritik bir bakış sağlamayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte seminerde ayrıca, katılımlcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı amaçlarla kullanabilecekleri uygulamalardan örnekler de gösterilecektir.

11:00 - 12:00 Doç. Dr. Çiğdem ATAKUMAN
Anadolu'da Neolitik Dönem: Tarım ve Yerleşik Hayatın Başlangıcı -1-

Güneydoğu Anadolu ve çevresinde başlayan yerleşik hayata geçiş ve tarımın başlamasıyla (M.Ö. 10.000-7000) insan topluluklarının yaşam koşullarında önemli değişimler meydana geldi. Bu derste, Neolitik Süreci tetikleyen faktörler ile bu süreç sırasında sosyal ve ekonomik koşullarda meydana gelen önemli dönüşümleri arkeolojik veriler ışığında tartışacağız.

12:30 - 13:30 Doç. Dr. Çiğdem ATAKUMAN
Anadolu'da Neolitik Dönem: Tarım ve Yerleşik Hayatın Başlangıcı -2-

Güneydoğu Anadolu ve çevresinde başlayan yerleşik hayata geçiş ve tarımın başlamasıyla (M.Ö. 10.000-7000) insan topluluklarının yaşam koşullarında önemli değişimler meydana geldi. Bu derste, Neolitik Süreci tetikleyen faktörler ile bu süreç sırasında sosyal ve ekonomik koşullarda meydana gelen önemli dönüşümleri arkeolojik veriler ışığında tartışacağız.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Doç. Dr. Mehmet SOMEL
Antik DNA ve Anadolu'nun demografik tarihi -1-

Bu seminerde önce popülasyon genetiği ve antik DNA analizi ile insan popülasyonlarının tarihlerine dair nasıl bilgi elde edildiği anlatılacaktır. Daha sonra Neolitik Dönüşüm'den bu yana Anadolu popülasyonlarının tarihine dair bugüne kadarki çalışmalarımızda elde ettiğimiz bulgular paylaşılacaktır.

15:30 - 16:30 Doç. Dr. Mehmet SOMEL
Antik DNA ve Anadolu'nun demografik tarihi -2-

Bu seminerde önce popülasyon genetiği ve antik DNA analizi ile insan popülasyonlarının tarihlerine dair nasıl bilgi elde edildiği anlatılacaktır. Daha sonra Neolitik Dönüşüm'den bu yana Anadolu popülasyonlarının tarihine dair bugüne kadarki çalışmalarımızda elde ettiğimiz bulgular paylaşılacaktır.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Güngör GÜNDÜZ
Altın Oran

Altın oran çok eski tarihlerden beri sanatta estetiğin ölçüsü olarak kullanılagelmiştir. Resimde, müzikde ve mimaride bu orana rastlamaktayız. Altın oranın dinamik sistemlerde de ortaya çıkışı onun önemini daha da artırmıştır. Bu konuşmada altın oranın tarihsel, sanatsal ve dinamik davranışlardaki yeri, önemi ve anlamı açıklanmaya çalışılacaktır. Bitkilerin ve diğer canlıların yapılarından gök adalarının yapısına kadar pek çok yerde görülen altın oran hakkında açıklamalar yapılacaktır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Dr. Bülent GÖZCELİOĞLU
Benim Afrikam

50.000’den fazla bitki 1000’den fazla memeli, 1500’den fazla kuş türü Afrika’da yaşıyor. Çöllerden yağmur ormanlarına, savanalardan sulak alanlara, resiflerine çok farklı tipte ekosistemler var. Siz de Afrika’nın biyoçeşitliliğini, savanaları, büyük kedileri, zebraları, zürafaları, geniş Afrika düzlüklerindeki yabani yaşamı, safariyi merak ediyor ve bilim dolu bir sohbete katılmak istiyorsanız “Benim Afrikam” söyleşine gelebilirsiniz.

15:30 - 16:30 Öğr. Gör. Pınar EKİNCİ
Yazı'dan Yazar'a Kısa Bir Yolculuk

Bir yazarın eseri üzerinden yazma serüvenine kapsamlı bir bakış açısı geliştirebilme, eserle yazar arasında kurgu-gerçek ve yaratıcılık bağlamında ilişki kurabilme.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Raşit TURAN
Güneş Enerjisi Dönüştürme Teknolojileri ve GÜNAM -1-

Günümüzde, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmenin başlıca yolu fotovoltaik (FV) güneş hücrelerinin kullanılmasıdır. Diğer tüm enerji dönüşüm yöntemlerden farklı olarak, FV hücreler, güneşten gelen fotonları doğrudan elektrik akımına dönüştürür. Hareketsiz ve sessizdir. En temiz enerji kaynaklarından birisidir. Gelecekte ana enerji kaynağı olması beklenmektedir. Bu konuşmada, FV teknolojilerinin teknik ve bilimsel özelliklerinden bahsedilecektir. Bu teknolojilerin büyük boyutta üretimi ve bu üretim için gereken yatırımın özellikleri verilecektir. Yerli üretim ve bu yönde GÜNAM'ın rolü tartışılacaktır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Prof. Dr. Raşit TURAN
Güneş Enerjisi Dönüştürme Teknolojileri ve GÜNAM -2-

Günümüzde, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmenin başlıca yolu fotovoltaik (FV) güneş hücrelerinin kullanılmasıdır. Diğer tüm enerji dönüşüm yöntemlerden farklı olarak, FV hücreler, güneşten gelen fotonları doğrudan elektrik akımına dönüştürür. Hareketsiz ve sessizdir. En temiz enerji kaynaklarından birisidir. Gelecekte ana enerji kaynağı olması beklenmektedir. Bu konuşmada, FV teknolojilerinin teknik ve bilimsel özelliklerinden bahsedilecektir. Bu teknolojilerin büyük boyutta üretimi ve bu üretim için gereken yatırımın özellikleri verilecektir. Yerli üretim ve bu yönde GÜNAM'ın rolü tartışılacaktır.

15:30 - 16:30 Prof. Dr. Güngör GÜNDÜZ
Nükleer Enerji ve Biz

Nükleer enerji olağanüstü gücü ve özellikleri nedeniyle hayranlıkla korku arasında gidip gelen bir duyguya yol açar. Bilmediğimiz her şey bize zarar verir. Büyük güçleri nasıl ehlileştireceğimizi ve nasıl kullanabileceğimizi öğrenebildiğimiz zaman bize büyük bir yarar sağlar. Bu konuşmada nükleer gücün kaynağı, özellikleri, nükleer santrallarda nasıl bize yararlı duruma getirildiği anlatılacaktır. Değişik enerji kaynaklarıyla karşılaştırılması yapılacak, enerji ile ilgili kazalara değinilecektir.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30 Prof. Dr. Ali İhsan AROL
Taştan Taca Madenler

Madencilik insanlık tarihi boyunca farklı biçimlerde var olmuş bir üretim alanıdır. Günümüzde, toplumların küçük bir bölümü madencilik yapmaktadır. Dolayısıyla, az sayıda insan madencilik konusunda bilgi sahibidir. Önemli bir kesim için, madencilik yaşanan kazalar ile gündeme gelmektedir. Bu sunumda, toplumlar için son derece önemli olan ve oldukça geniş bir uygulama alanını kapsayan madenciliğin arama, işletme, cevher zenginleştirme, izabe gibi aşamaları anlatılacaktır.

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Doç. Dr. Yeşim SOYER
Gıda Zehirlenmelerinin DNA Parmak İzi

Gıda marketlerindeki küreselleşme ve gıdaların üretim ve dağıtımları aşamasında yeni yöntemlerle kontamine olmuş bir gıda ürününün şehir dışı, ülke dışı tüketicilere ulaşabilme imkânı, çoklu şehir ve hatta çoklu ülkelerde gıda kaynaklı hastalıkların artmasına neden olmaktadır. (Moleküler alt tipleme teknikleri ve veri analizi için geliştirilen bilgisayar yazılımlarındaki gelişmeler, laboratuarlara hastalıkları tanıma ve bakteriyel enfeksiyon nedenli salgınları inceleyebilme imkanı sağlamaktadır. Gelişen tipleme teknikleri ile veri analizindeki imkânların entegrasyonu, salgınların erken tanısını sağlamaktadır.

15:30 - 16:30 Dr. Altan İLKUÇAN
Girişimciler ve Küçük İşletmeler için Pazarlama

Yeni girişimcilerin ve küçük işletmelerin kullanabilecekleri pazarlama yöntemlerine dair bilgi ve ipuçları, güncel örnekler eşliğinde sunulacaktır.

11:00 - 12:00

12:30 - 13:30

13:30 - 14:00
Kahve ve Çay Arası

14:00 - 15:00 Dr. Mustafa KAVİCİ
STEM Eğitiminde Ahşap

Ahşap alanının STEM eğitimine nasıl entegre edilebildiği üzerinde durulacak ve bu konuda uygulamalar yapılacaktır.

10:45 Bülent Gözcelioğlu Fotoğraf Sergisi Devam Ediyor
Antarktika, Afrika, Patagonya ve Türkiye Sualtında 50 Fotograf


Yaşadığımız Dünya’da Yaban Hayat
Antaktika-Afrika-Patagonya-Türkiye Denizleri

Fotoğraf Sergisi ve Söyleşi
Dr. Bülent Gözcelioğlu


Antarktika. Dünyanın en soğuk, en uzak, en rüzgârlı, canlılar için koşulların en zorlu olduğu kıta. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20°C, kış aylarında ise -50°C ile -60°C arasında. Yeryüzünde ölçülen en düşük sıcaklık olan -93,2°C de yine Antarktika’da. Antarktika’daki buzlar, kara parçasının yaklaşık %99’unu kaplıyor. Bu buzlar aynı zamanda dünyandaki toplam buzların %90'nını oluşturuyor. Böyle bir ortamda bazı canlılar burada rahatlıkla yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Patagonya. Güney Amerika’nın en güney bölgesini kaplayan geniş bir doğa parçası. Antarktika gidiş yolunun tam üzerinde. Ateş Toprakları Mili Parkı, Horn Burnu, Beagle Kanalı, Macellan Boğazı gibi etkileyiciyi doğa parçalarını içine alır ve sıra dışı bir biyoçeşitliliğe sahiptir.

Afrika. 50.000’den fazla bitki, 1000’den fazla memeli ve 1500’den fazla kuş türünün yaşadığı Afrika’da çöllerden yağmur ormanlarına, savanalardan sulak alanlara ve resiflere kadar çok farklı tipte ekosistemler var. BU ekosistemler birçok canlı için uygun yaşam ortamı sağlıyor. Ancak Afrika’daki biyoçeşitlilik tehdit altında. 1900’lerin başında kurulmaya başlanan 3.000 kadar korunan alan var. Bugün yaşayan birçok canlı bu alanlarda yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Türkiye denizleri. Ülkemiz denizleri barındırdıkları zengin canlı çeşitliliğiyle ilginç bir görünüme sahip. Bu zenginliğin nedeni, denizlerimizin farklı jeolojik, ekolojik ve iklimsel özellikler göstermesi. Güneyde sıcak ve tuzlu sularıyla Akdeniz, kuzeyde soğuk ve az tuzlu sularıyla Karadeniz ve her iki deniz arasında bağlantıyı sağlayan, her iki denizin de özelliklerini taşıyan Marmara ve Ege denizleri… İklimsel ve jeolojik nedenlerden dolayı Akdeniz’de sıcak ve tuzlu suları seven canlılar yaşarken, Karadeniz’de soğuk ve az tuzlu suları seven canlılar yaşar. Bunun yanı sıra hem Atlantik Okyanusu’ndan hem de Kızıldeniz’den Akdeniz’e sürekli olarak yeni türler girer. Kızıldeniz’den girişler son zamanlarda o kadar arttı ki, Doğu Akdeniz’de görülen balık türlerinin çoğunluğunu Kızıldeniz göçmenleri oluşturuyor. Tüm bunlar, ülkemizdeki denizlerin farklı türlerde canlı barındırmasının nedenleridir.

Antarktika’nın, Patagonya’nın, Afrika’nın yaban hayatı ile Türkiye denizlerindeki sualtı yaşamını merak ediyorsanız bu fotoğraf sergisine gelebilirsiniz.

Kayıt Ol

Kayıtlarımızı EventBrite kullanarak alıyoruz. Aşağıdaki bağlantılara kullanarak hergün için ayrı ayrı biletlerinizi alabilirsiniz.

Bilet dağıtımları 22 Ocak 2018 tarihinde saat 10:00'da başlayacaktır.

Ne demişler?
 • Düşünün, ununu elemiş kitabını yazmış öğrencileri tarafından saygınlığını kazanmış bir profesör dönem dersleri ve sınavlar bittikten sonra yazlığına gidip dünyayı boş verip tatilini yapabilir. Fakat yapmıyor. Her renkten izleyicinin bulunduğu bir salonda herkesin anlayabileceği dilde uzman olduğu konuda bilgilerini aktarıyor. Sizi bilmem ama ben böyle bir sosyolojik mucizeye tanık olduğumda büyüleniyorum. Beni burada en çok etkileyen cömertlik (bilgi cömertliği) ve zarafet (ince düşünce) sanırım. Ve bu coşkumu herkesle paylaşmak istiyorum.

 • Böyle bir programı görmekten memnuniyet duydum. Üniversitemizdeki bilgi birikimimizi toplumla ve birbirimiz ile paylaşmak için çok önemli bir girişim. Tebrik ediyorum. Seminer oldukça keyifliydi. Hocamız konuyu olası en verimli şekilde özetleyip aktardı. Konu itibariyle de oldukça ilgi çekici idi.

 • Sürekli ismini duyduğum, kitaplarını yazılarını okuduğum bir hocayı karşımda 1-2 m mesafede dinlemek onur vericiydi.

 • Seminerden çok memnun kaldım. Yaz döneminde de yapılmasını çok isterim. Böyle bir seminerin ücretsiz olarak verilmesi benim gibi bu tip seminerlere bütçe ayıramayacak insanlar için çok faydalı oldu. Teşekkür ediyorum.

 • Tatillerde kendimizi geliştirmemiz ve vaktimizi güzel bir şekilde değerlendirmemiz açısından çok faydalı oldu. Teşekkürler.

S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular.

Nasıl kayıt olabilirim?
http://sem.metu.edu.tr/das2018/ linkinde bulunan kayıt kısmından 22 Ocak saat 10’dan sonra online bilet alarak kayıt yaptırabilirsiniz.
ODTÜ girişlerinde sorun yaşar mıyım?
ODTÜ girişlerinde sorun yaşanmaması için biletinizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekmektedir.
Katılım Belgesi almak istiyorsam ne yapmalıyım?
Katıldığınız her bir seminere dair katılım belgesi almak isterseniz, seminer sonunda biletinizi salon görevlisine kaşeletmeniz ve koridorda bulunan danışma masasına giderek her seminer için 10 TL yatırmanız gerekmektedir. Daha sonra Katılım Belgeleri online hazırlanarak size ulaştırılacaktır.
Basılı biletimi yanımda getirmeli miyim?
Online biletinizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir.
Nerede yemek yiyebilirim?
ODTÜ Kapmüsünde bulunan yemek yerleri hakkında bilgilye http://www.metu.edu.tr/tr/yiyecek-icecek bağlantısından ulaşabilirsiniz. Seminer yerine yakın olarak aynı binada bulunan işletme kantini, eğitim fakültesi kantini veya zeytin cafe’de yemek yiyebilirsiniz.